W dzisiejszych czasach, kiedy ceny wszystkich produktów wzrastają z dnia na dzień, szukanie oszczędności nie jest niczym dziwnym. Prowadzenie własnej firmy jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem, warto więc szukać możliwości zaoszczędzenia jak największych kwot pieniędzy. Można to zrobić przy pomocy korzystnej taryfy za prąd, jaką z pewnością jest taryfa c22b.
Dla kogo przeznaczona jest c22b?
Aby przekonać się, kto najlepiej wyjdzie na skorzystaniu z wyżej wymienionej taryfy, najlepiej jest rozszyfrować jej nazwę:
– c – litera ta oznacza, że taryfa przeznaczona jest dla firm, które są zasilane z sieci niskiego napięcia. W naszym kraju są to z reguły mniejsze i średnie przedsiębiorstwa.
– 2 – taryfa przeznaczona jest dla firm, których moc umowna przekracza 40kW.
– 2 – oznacza, że w przypadku tej taryfy prąd rozliczany jest w trybie dwustrefowym. W przeciągu doby obowiązują więc dwie stawki na prąd.
– b – litera ta oznacza, że taryfa dzieli dobę na porę dzienną i nocną. pobór mocy w godzinach dziennych jest zazwyczaj droższy, taniej jest zaś korzystać z energii elektrycznej w godzinach nocnych.
Warto jednak pamiętać, że podział doby na godziny dzienne i nocne różni się u każdego z dostawców prądu. Nie są to więc sztywne ramy godzinowe, dlatego warto przejrzeć wiele ofert przez zdecydowaniem się na konkretnego dostawcę.
Podsumowując, taryfa c22b najlepsza okaże się dla małych lub średnich przedsiębiorstw, których moc umowna przekracza 40kW, gdzie największe zużycie prądu występuje w godzinach nocnych.
Przykładem takich przedsiębiorstw są firmy, w których praca odbywa się głównie w nocy, takie jak piekarnie, supermarkety czy cukiernie. Taryfa daje także możliwość zaplanowania prac produkcyjnych w firmach z systemem zmianowym, dzięki czemu można zaplanować większość prac na godziny nocne.
Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim, przed zmianą taryfy najlepiej jest określić, w jakich godzinach występuje największe zużycie prądu. Przyjmuje się, że taryfa c22b jest opłacalna, jeśli zużycie prądu w tańszych godzinach to około 30% całego dobowego zużycia energii.
Warto dokładnie zapoznać się z warunkami poszczególnych dostawców, bowiem nie tylko cenniki, ale i długość tańszych godzin może u każdego z nich okazać się inna. Bezwzględnie należy zwrócić uwagę na to, czy dostawca nalicza dodatkowe opłaty, które mogą podnieść rachunek ze prąd.
Podsumowując, dobrze podjęta decyzja o zmianie taryfy daje możliwość zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych w skali roku. Jest to dość imponująca suma, a przeznaczyć ją można na dalszy rozwój firmy.